odkaz na kachlové sporákyodkaz na krbyodkaz na grilyodkaz na návrhy

 


 


 


 

Kachlové sporáky (Krby a kamna) / Akumulační systémy /  

Akumulační systémy

   Akumulace je zaklínadlo kamnařiny. Vše, co stavíme, se snažíme naprojektovat s maximální možnou akumulací v rámci zákazníkem stanovené cenové kategorie pro zajištění dostatečného komfortu. Zvláště v době velmi malých tepelných ztrát nových domů a zkvalitňujících se technologií pro dodatečné zateplení při rekonstrukcích je akumulace podstatný parametr každého topidla na dřevo.
 

Pro uchovávání tepla slouží žáruvzdorné materiály s vysokou objemovou hmotností.

Dříve šlo výhradně o šamot, dnes už jej v mnoha aplikacích vytlačili jiné moderní silikáty, které mají kromě dlouhé setrvačnosti také kratší doby natápění na provozní teplotu.

V některých případech jde o samostatné desky a plátky podobně jako u šamotu, na opačném konci nabídky jsou prefabrikované systémové tahy, které podstatně zkracují dobu stavby a pro koncového zákazníka tak snižují cenu práce kamnáře.

V kamnech a krbech menšího rozsahu se úspěšně prosazují litinošamotové výměníky, které vynikají velmi dobrou mírou akumulace na skutečně minimální ploše a zároveň díky kovovému plášti i rychlým natápěním.

 


   Produkce i vývoj akumulačních výměníků (a k nim vhodných kamnových vložek) pro tzv. kompaktní kamna pod značkou BURNET začala v r. 1999. Tato forma je přímým výrobcem a dnes nabízí svým zákazníkům i mnoha kolegům kamnářům v několika zemích Evropy dvě velikosti litinošamotového výměníku BURNET 110, resp. BURNET 220.

Oba výrobky jsou založeny na vynikajících akumulačních schopnostech šedé litiny (akumulační schopnost více než 3x lepší než šamot) i jejím velmi dobrém vedení tepla.

Díky kombinaci s masivním vnitřním vyložením šamotovými tvarovkami dosahují výměníky BURNET akumulace na úrovni podstatně větších keramických tahových systémů.

Velkou výhodou výměníků BURNET je kromě jejich funkčních vlastností samozřejmě i extrémně snadná montáž, zejména ve srovnání s klasickou stavbou ze šamotových plátků.
 

Modelové řady: BURNET 110, 220


www.kompaktnikamna.cz

 

 

 


(zdroj: www.burnet.cz)

 


 

> Sklo se špiní - zakuřuje

Sklo se špiní, zakuřuje se

Pohled na plápolající oheň a příjemné teplo, to je nejkrásnější požitek z krbových kamen. Proto je potřeba, aby kamna měla vždy čisté sklo. Nejdůležitější je zabránit nebo alespoň minimalizovat usazování sazí na skle při topení. To zajistíme správnou spalovací teplotou, suchým dřevem (vlhkost 18-20%), dostatečným přívodem vzduchu a vhodnou velikostí polen. Polena by měla byt malá, o průměru asi 8-10 cm. Častou chybou je také „dušení“ ohně, aby se prodloužila délka hoření a nemuselo se často přikládat. To však vede k usazování sazí nejen na skle, ale také v kamnech, kouřovodech a v komíně. Saze odstraníme ze skla tak, že na navlhčené noviny nachytáme jemný popel a tím otřeme saze ze skla. Čištění dokončíme setřením skla suchým papírovým ubrouskem. Dalším řešením je použití odstraňovače sazí.
> Jak často čistit kamna a komín?

Jak často čistit kamna a komín?

Při sezónním topení byste měli nechat podle normy ČSN 734201 komín odborně prohlédnout dvakrát ročně. Je také nutné, abyste alespoň jednou za rok řádně vyčistili kamna, prodloužíte tak jejich životnost. Vyjměte všechny šamoty ze spalovací komory, podle jednoduchého návodu, kamna vysajte a šamoty uložte zpět. V případě, že se kamna nadměrně zanášejí (špatný tah, vlhké dřevo, špatné spalování..) je potřeba kamna čistit častěji.
> Jak často vynášet popel?

Jak často vynášet popel?

Na dně spalovací komory nechávejte 2-3 cm vysokou vrstvu popela. Popel působí jako izolace roštu, podobně jako šamoty na bocích kamen. To dovoluje zvýšit spalovací teplotu, která pomáhá k dobrému spalování. Kromě toho popel chrání rošt proti žhavým uhlíkům. Popelník je nutné pravidelně vyprazdňovat, aby rošt neležel v horkém popelu a neničil se.
> Prasklý šamot

Prasklý šamot

Šamotové obložení spalovací komory chrání plášť topeniště před vysokými teplotami a současně podporuje dokonalejší dohořívání spalitelných plynů. K poškození těchto šamotů dochází ve většině případech mechanicky, což se stává při přikládání. Pokud je šamot pouze prasklý, není důvod k jeho okamžité výměně. Samotná prasklina šamotu nemá žádný vliv na hoření ani na životnost kamen. Šamoty nesmí být vydroleny až na plech.Pokud se šamoty již vydrolují, proveďte výměnu šamotu podle jednoduchého návodu, který je uveden v návodu na obsluhu. Upozornění: Šamoty jsou křehké, proto je třeba zamezit jejich pádu a úderům do nich! Polena přikládat tak, aby nenarážela prudce do šamotů, a tímto je nepoškozovala!
> Kamna kouří po otevření dvířek do místnosti

Kamna kouří po otevření dvířek do místnosti

Neotvírejte dvířka před tím, než dřevo shoří na uhlíky ! Pokud kamna potřebujete otevřít dříve, dělejte to opatrně. Dvířka nejprve trochu pootevřete, aby se vyrovnaly tlaky a cca po 10 sekundách otevřete dveře na nezbytně nutnou dobu. Dalším důvodem může být špatný komínový tah. V takovém případě se poraďte s kominíkem.
...všechny rady a tipy


 

Nabízíme nejen výrobu a prodej kachlových kamen, krbů a sporáků, ale také profesionální služby v oblasti jejich rekonstrukcí, oprav a přestaveb.


 

NAPIŠTE NÁM

Copyright 2011 Kamnářství KURYANOV s.r.o. /  Webdesign by Kult  v.kult@seznam.cz